Badania morfologiczne odpadów komunalnych
Informujemy, że Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach 28 lutego rozpocznie na terenie Gminy Orzesze badania morfologiczne odpadów komunalnych.* Potrwają do końca roku i będą polegały na odbiorze odpadów zmieszanych ze 100 posesji posiadających kompostowniki i 90 posesji, na których nie ma kompostowników. Posesje zostaną wybrane losowo.
Badania nie wiążą się z żadnymi karami, czy konsekwencjami dla mieszkańców. Mają pokazać ile bioodpadów trafia do odpadów zmieszanych (zarówno na posesjach z, jak i bez kompostowników), a ich wyniki są konieczne do uwzględnienia w sprawozdaniach dotyczących osiąganych przez gminę poziomów recyklingu (również masy bioodpadów poddawanych przetwarzaniu w kompostownikach przydomowych).
Ponadto informujemy, że wymagany poziom przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych na rok 2025 to 55% wagowo. Jest to poziom trudny do osiągnięcia. W przypadku nieuzyskania minimalnego poziomu recyklingu w danym roku gmina będzie płaciła surowe kary finansowe, co będzie dodatkowym obciążeniem dla budżetu miasta.
W następnych latach minimalne poziomy, które gmina musi uzyskać powinny być następujące:
– 56% wagowo – za rok 2026;
– 57% wagowo – za rok 2027;
– 58% wagowo – za rok 2028;
– 59% wagowo – za rok 2029;
– 60% wagowo – za rok 2030;
– 61% wagowo – za rok 2031;
– 62% wagowo – za rok 2032;
– 63% wagowo – za rok 2033;
– 64% wagowo – za rok 2034;
– 65% wagowo – za rok 2035 i za każdy kolejny rok.
W przypadku nieuzyskania minimalnego poziomu recyklingu w danym roku gmina będzie płaciła surowe kary finansowe, co będzie dodatkowym obciążeniem dla budżetu miasta.
Zachęcamy mieszkańców Orzesza do segregacji odpadów. Leży to w naszym wspólnym interesie.
*Pełna nazwa: Badania morfologiczne odpadów komunalnych w gminie Orzesze w aspekcie oceny masy bioodpadów poddawanych kompostowaniu „u źródła”.