Bądź eko – ograniczaj wytwarzanie odpadów komunalnych
Przeciętna osoba wytwarza od 330 do nawet 490 kg odpadów rocznie. Mimo obowiązujących regulacji odnoszących się do obowiązku minimalizowania i ograniczania przez wytwórców (w tym także mieszkańców) powstawania odpadów poprzez stosowanie takich form konsumpcji, materiałów i surowców, które pozwolą utrzymać ilość wytwarzanych odpadów na możliwie najniższym poziomie, w dalszym ciągu obserwowany jest wzrost ich ilości.
Mając na uwadze dobro środowiska naturalnego w którym żyjemy, nas samych, jak również przyszłych pokoleń, powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby strumień odpadów malał zamiast rosnąć. Wystarczy mała zmiana nawyków, która może przynieść wielki efekt.
Przestrzeganie poniższych zasad będzie korzystnie wpływało nie tylko na środowisko naturalne, ale również na nasze finanse. Mniejsza ilość wytworzonych odpadów to również mniejsze koszty ich zagospodarowania.
Jak możemy ograniczyć ilość wytwarzanych odpadów ?
- kupując mądrze – planując zakupy, tak aby uniknąć marnowania produktów, które niewykorzystane stracą przydatność do użycia bądź spożycia,
- unikając pakowania zakupów w jednorazowej siatki,
- unikając kupowania produktów w zbędnych opakowaniach, stanowiących jedynie o efektownym wyglądzie produktu
- unikając stosowania folii śniadaniowej, papieru śniadaniowego i folii aluminiowej – zastąpmy je pojemnikami wielokrotnego użytku,
- kupując produkty w opakowaniach zwrotnych,
- kupując produkty w opakowaniach wielokrotnego użytku,
- kupując produkty w ekonomicznych opakowaniach o większej pojemności,
- unikając kupowania i używania papierowych i plastikowych talerzy i sztućców,
- używając długopisów z wymiennym wkładem,
- kupując akumulatorki wielokrotnego ładowania zamiast tradycyjnych baterii,
- kupując rzeczy „z drugiej ręki” (np. książki, meble, ubrania), a tym samym oddając rzeczy, które mogą posłużyć komu innemu.