Dlaczego plastikowe nakrętki muszą być przytwierdzone do butelek ?
Zgodnie z obowiązującymi od lipca br. przepisami, plastikowe nakrętki muszą być fabrycznie przymocowane do opakowań na napoje o pojemności do 3 litrów (butelek, kartonów TetraPak, tubek). Normy te zostały wprowadzone na mocy unijnej dyrektywy, regulującej ograniczenie negatywnego wpływu wybranych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko.
Skąd takie rozwiązanie ? Nakrętki wrzucone luzem do pojemnika lub worka na odpady, ze względu na swój niewielki rozmiar wypadają, gubią się i są trudnym do zebrania odpadem, a w efekcie ich zalegania dochodzi do zanieczyszczenia środowiska. Nakrętki są jednak cennym surowcem, który może zostać poddany recyklingowi, a co za tym idzie po pierwsze może zostać ponownie wykorzystany, a po drugie przyczynia się do uzyskania wymaganych prawem poziomów przygotowania do ponownego użycia i recyklingu nałożonego m.in. na gminy. Trafiając jednak luzem do drobnej frakcji odpadów utrudniają proces recyklingu, utrudniony jest ich odzysk, zdecydowanie łatwiejsze jest przetworzenie w całości butelki razem z przytwierdzoną nakrętką – w procesie technologicznym w całości są siekane na kawałki i wrzucane do wody, PET tonie, a tworzywo z którego jest wykonana nakrętka wypływa na powierzchnię i zarówno butelka jak i nakrętka mogą trafić do recyklingu.
Pamiętajmy więc, żeby nie odrywać nakrętek od butelek przed ich zgnieceniem i wyrzuceniem do żółtego pojemnika lub worka, a jeżeli zdarzy się je oderwać, o ponownym zakręceniu butelki po zgnieceniu.