Mniej odpadów więcej korzyści – ogranicz ilość produkowanych śmieci

Przeciętny mieszkaniec Orzesza wyprodukował w 2023 roku 425 kg odpadów komunalnych, to więcej niż w 2022 r. kiedy na jednego mieszkańca przypadało ich 411 kg. Wartości te znacznie  przewyższają średnie ilości odpadów wytwarzanych przez mieszkańców naszego kraju – jak podaje Główny Urząd Statystyczny, na jednego polaka przypadało bowiem 355 kg odpadów komunalnych rocznie (dane za 2022 rok).

Duża ilość odpadów przekłada się na koszty ich odbioru i zagospodarowania. W interesie każdego mieszkańca jest więc postępowanie w taki sposób, aby generować ich jak najmniej.

Od czego zacząć ?

Rób przemyślane zakupy

  • Ogranicz się do tego, czego naprawdę potrzebujesz, nie gromadź dużych ilości produktów z krótką datą przydatności do spożycia, nie marnuj żywności, planuj posiłki, do sklepu idź z przygotowaną wcześniej listą zakupów.
  • Nowe kosmetyki kupuj dopiero po zużyciu otwartych opakowań, one również mają określoną datę ważności oraz okres trwałości po otwarciu.
  • Kupuj ubrania, co do których nie masz wątpliwości czy dobrze leżą, czy będziesz je nosić i czy pasują do reszty Twojej garderoby, nie ma sensu kupować czegoś, co po roku zalegania w szafie z nieoderwaną metką trafi do kosza. Stawiaj na ubrania dobrej jakości, które posłużą Ci na dłużej, a nie takie, które nadają się do wyrzucenia po kilku praniach.
  • Co zyskujesz ? Przemyślane zakupy to oszczędność pieniędzy, wizyta w sklepie z przygotowaną listą zakupów to oszczędność czasu, a mniej nagromadzonych produktów i przedmiotów to oszczędność miejsca i łatwiejsza organizacja przestrzeni.

Daj rzeczom drugie życie

  • Ubrania, akcesoria, książki czy zabawki w dobrym stanie których już nie używasz, możesz sprzedać lub oddać, tak aby mogły posłużyć kolejnym osobom zamiast trafić do kosza.
  • Również kupno rzeczy z drugiej ręki przyniesie Ci oszczędności i świadomość, że oddajesz przysługę planecie.

Kompostuj bioodpady

  • Zamiast wyrzucać resztki organiczne, możesz zamienić je w kompost przydatny w przydomowym ogródku, wspierający uprawę owoców, warzyw i kwiatów.
  • Uzyskany kompost zastępuje sztuczne nawozy chemiczne, wzbogaca glebę, poprawia jej strukturę, jak również zapewnia utrzymanie odpowiedniej wilgotności.

Segreguj surowce wtórne

  • Wyrzucenie szkła, papieru czy opakowania z tworzywa sztucznego do odpowiedniego pojemnika lub worka nie kosztuje wiele wysiłku, ale w ujęciu globalnym przynosi ogromny efekt. Wykorzystanie surowców wtórnych pozwala na ograniczenie zużycia wody i energii oraz emisji szkodliwych gazów do atmosfery.
  • Masz wątpliwość gdzie wyrzucić niektóre z odpadów? Sprawdź w aplikacji EcoHarmonogram, wyszukiwarka odpadów w kilka sekund podpowie Ci który worek lub pojemnik będzie odpowiedni.

Eco Harmonogram

Pobierz również harmonogram na swój telefon!

grafika
logotypy