ABY TWOJA PRACA NIE POSZŁA NA MARNE – o tym pamiętaj segregując odpady

Segregacja odpadów jest nie tylko obowiązkiem wynikającym z przepisów prawa, ale też częścią naszego stylu życia ukierunkowanego na dbałość o jakość środowiska naturalnego i czystość naszej planety. Aby nasze wysiłki związane z selektywną zbiórką odpadów komunalnych powstających w gospodarstwach domowych nie poszła na marne, należy pamiętać o kilku prostych zasadach :

  1. Opróżniaj butelki/słoiki/pudełka przed ich wyrzuceniem – opakowania z zawartością wylądują na składowisku.
  2. Nie wkładaj odpadów w inne odpady (plastikowych pudełek do woreczków, mniejszych pudełek w większe, itd.) – separator na instalacji ich nie rozdzieli i zamiast do recyklingu trafią na składowisko.
  3. Zużyte ubrania i inne tekstylia wyrzucaj do specjalnych kontenerów lub oddawaj do PSZOK – dzięki temu mogą zostać ponownie wykorzystane, przerobione na inne wyroby, np. dywany bądź  użyte do produkcji paliwa alternatywnego. Zabrudzenie i zmoczenie tekstyliów w kontenerze na odpady zmieszane uniemożliwia ich przetworzenie.
  4. Papier wyrzucany do niebieskiego worka powinien być suchy i względnie czysty tak aby możliwe było jego przetworzenie, ale również po to, aby nie zabrudzić większej ilości surowca. Nie jest wymagane jednak odklejanie taśm, naklejek ani wyciąganie zszywek.
  5. Nie wyrzucaj do pojemnika na bioodpady opakowań biodegradowalnych – do ich rozkładu potrzebne są inne warunki niż w przypadku odpadów organicznych.
  6. Szyby, lustra, szkło dekoracyjne oddaj do PSZOK – nie wyrzucaj ich do zielonego worka, do którego trafiać powinno wyłącznie szkło opakowaniowe.

Eco Harmonogram

Pobierz również harmonogram na swój telefon!

grafika
logotypy